• šéfredaktor

Vít Samek (ČMKOS): Zaměstnancům nakonec nemusí zbýt nic

Místopředseda odborové centrály Vít Samek byl účastníkem jarní debaty expertů, kteří diskutovali o přínosech a možných změnách ve stravenkových systémech. Právě na tuto schůzku se odvolává ministryně financí Alena Schillerová. Ta tvrdí, že na obhajobu stravenek zde nepadlo jediné slovo a konference se tak stala impulsem k změnám v podpoře stravování. Vít Samek s tím nesouhlasí.


Vy jste na konferenci byl přítomen. O čem se tam diskutovalo a jaké byly závěry?

Účastníci konference – zaměstnavatelé i my jako odbory – do jednoho podpořili systém podpory stravování a vyjádřili se pro zachování stávající podoby systému. Nerozumím, proč ho chce ministerstvo financí měnit. Ministr Kalousek alespoň jasně řekl, že chce podporu stravování zrušit – tehdy jsme s jeho názorem nesouhlasili a odbory protestovaly. Ministerstvo financí se nyní bojí přiznat, že mu jde o zrušení tohoto benefi tu, a tak přišlo s populistickým trikem. Neúčelový paušál nemá v daňovém systému žádnou logiku. Všude na světě je běžné, že firmy dávají zaměstnancům buď mzdu, nebo benefi ty, ale nikoli nezdaněné peníze. Až firmy zruší kantýny a stravenky, tak bude paušál z daňového systému odstraněn a zaměstnancům nezbude nic.


Jak se podle Vás zaměstnanci zachovají, když budou mít hotovost místo stravenek – budou nadále obědvat?

Navrhované opatření je krok zpět v podpoře stravování. Mnozí by samozřejmě raději sáhli po penězích než po účelově podvázaném příspěvku s jistými omezeními. Do zaměstnaneckých kantýn ale bude chodit méně lidí. Kantýnám klesne efektivita, dojde k jejich zavírání. Pokud jde o restaurace, tam průzkumy mluví naprosto jasně. Zaměstnanci budou obědvat mnohem méně. Lidé se stravenkami chodí na oběd do restaurací častěji než lidé bez stravenek.


Je podle Vás administrativně jednodušší neúčelový paušál než stravenky?

Systém stravenek zde funguje desítky let. Administrativa není složitá a firmy ji dnes umí. Paušál je něco nového a bude mít svou administrativu také. Hlavně se ale obávám toho, že tím, že neúčelový paušál nemá žádný smysl, může být po čase zrušen. Stravenky jsou nejoblíbenější zaměstnanecký benefi t. Paušál může být bohužel krokem k jeho likvidaci.

0 komentář