• šéfredaktor

Svaz obchodu a cestovního ruchu jde proti restauracím: Chceme paušál. Pro řetězce?

Restaurace asi nepatří do cestovního ruchu. Jak jinak si vysvětlit, že Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) opětovně potvrdil svoji podporu tzv. stravovacímu paušálu? Řada restaurací proti paušálu vystoupila a bojí se ho jako poslední rány, která je pošle ke dnu.


Tím, kdo na paušálu naopak vydělá, budou téměř bez pochyby obchodní řetězce. Pokud totiž lidé začnou namísto stravenek či dotovaného jídla dostávat rovnou peníze, určitě jich část skončí v obchodech. Sami zaměstnanci to deklarovali v průzkumech.

SOCR se také už v minulosti oháněl mimo jiné analýzou pocházející od velkoobchodního řetězce Makro. Ministryně financí Alena Schillerová, která paušál prosazuje, se netají tím, že po něm „volá maloobchod, hoteliéři a restauratéři“. Jestliže však zástupci více než dvou tisíc restaurací a závodních jídelen podepsali výzvu proti této novince, asi to s tím voláním u nich nebude jednoznačné.


Spíš to může vypadat, že ministryně prosazuje návrh, který poškodí restaurace závislé na obědech, a naopak pomůže obchodním řetězcům. Jistě je jen náhoda, že investiční skupina DRFG jejího zetě a její dcery ve velkém pronajímá komerční prostory – právě obchodním řetězcům.

Velké obchody jsou jednoznačným vítězem koronavirové krize. Co lidé nezkonzumují v restauracích, nakoupí totiž převážně u nich a jejich velkých dodavatelů. Lokální dodavatelé, od nichž nakupuje suroviny nejedna hospoda, závodní či školní jídelna, svoje zboží na pulty supermarketů dostávají jen v omezené míře.

Prodlouží-li vláda mimořádná opatření až do 20. prosince, mohou se řetězce těšit na další žně. Pro dárky, které by lidé zčásti nakupovali ve specializovaných obchodech, teď půjdou do e-shopů a do řetězců.

Bez ohledu na to, zda jsou současná opatření nutná, či nikoliv, ve své současné podobě obrovsky nadržují jedné skupině v maloobchodu – kupodivu té nejsilnější. Teď se do ní vláda chystá ještě nasměrovat i část tržeb z restaurací, které naopak na krizi drsně doplácejí.

Pod dopisem podporujícím paušál je podepsány SOCR, Asociace českého tradičního obchodu, Hospodářská komora ČR a Asociace hotelů a restaurací. Ta ale sdružuje pouze 300 restaurací. Většinou jde o dražší podniky, pro které daňová podpora obědů nehraje významnější roli. Přesto je její hlas pro Ministerstvo financí důležitější než výzva podepsaná zástupci zmíněných dvou tisíc podniků.

Naší zemi se občas s nadsázkou přezdívalo „ČEZko.“ Bude to teď „Supermarketsko“?


Zdroj : https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Svaz-obchodu-a-cestovniho-ruchu-jde-proti-restauracim-Chceme-pausal-Pro-retezce-644422?nocache=1

0 komentář