• Yana Pancheva

Stravenkový paušál aneb konec benefitů v Česku

V srpnu představilo Ministerstvo financí myšlenku neúčelového paušálu. Na první pohled lákavá alternativa k podpoře stravování v sobě skrývá mnoho úskalí a ve finále může zničit celý systém zaměstnaneckých benefitů, pokud to dokonce není jejím cílem.


Ministerstvo financí přišlo s nápadem zavést neúčelový stravenkový paušál jako alternativu ke stávajícím nástrojům podpory stravování – tedy ke stravenkám a závodním kantýnám. Neúčelový paušál by byl daňově zvýhodněný až do stejné výše jako je to u stravenek nebo u příspěvků kantýnám. Zaměstnavatel by tak mohl zaměstnanci poskytnout 67,90 Kč za jednu pracovní směnu.

Tyto peníze by si mohl dát zaměstnavatel do nákladů a nepodléhaly by odvodům na zdravotní a sociální pojištění ani dani z příjmu. Peníze by zaměstnanec dostal spolu se mzdou a mohl by je využít k jakémukoliv účelu – ať už na jídlo, na zábavu, splátku dluhů či na spoření.


Zní to lákavě, ale…

Zaměstnavatel bude mít na výběr, zda podpoří stravování zaměstnanců nebo jim dá daňově výhodný paušál. Má to ale háček, nezdaněné peníze, které lze použít na cokoliv, jsou pro každého atraktivnější než příspěvek na stravování ve stejné hodnotě. Je tedy jasné, že ze strany zaměstnanců bude po zavedení paušálu, na rozdíl od stravenek nebo příspěvku do jídelny, velká poptávka. A asi žádný zaměstnavatel nechce nabízet svým zaměstnancům méně atraktivní řešení než jeho konkurence. Časem tomuto tlaku podlehnou i ti zaměstnavatelé, pro které je důležité, aby jejich zaměstnanci chodili pravidelně na kvalitní obědy. Postupně tedy dojde u většiny zaměstnavatelů k nahrazení stávajících benefitů, které podporují stravování, nezdaněnými penězi. Kvalitní oběd je přitom důležitý pro produktivitu, naopak špatné stravovací zvyklosti vedou ke zvýšené nemocnosti a absenteismu.


„Je logické, že neúčelový finanční paušál by byl pro zaměstnance atraktivnější než stravenky. Ale pokud bychom dávali zaměstnancům finanční paušál, tak budou naši zaměstnanci chodit výrazně méně na obědy do okolních restaurací. Řada lidí bude šetřit a na oběd nepůjde, nebo bude oběd řešit nějakou neplnohodnotnou náhradou,“ říká Aneta Zajícová, personální ředitelka společnosti Haselmeier.

Benefity patří do strategie odměňování

Podpora stravování je jedním z nejoblíbenějších benefitů v ČR, pokud připustíme, že místo ní, začneme nabízet peníze, otvíráme velmi nebezpečnou cestu k likvidaci celého systému zaměstnaneckých benefitů. Když může být paušál na stravování, proč by nemohl být na penzijní připojištění, zdravotní benefity, sport, kulturu nebo dovolenou? Snahy ministerstva financí o zrušení zaměstnaneckých benefitů již několikrát proběhly, tentokrát je však jeho strategie chytrá a líbivá.


Tímto krokem se zaměstnavatelům významně osekají možnosti odměňování. Systém benefitů dnes pomáhá zaměstnavatelům odlišit se na pracovním trhu. Svým zaměstnancům firmy nabízí nepeněžní benefity nad rámec mzdy, které jsou určeny k nějakému prospěšnému účelu. Zaměstnavatelé tak mohou dobrou skladbou benefitů dosáhnout větší motivace zaměstnanců než pouhou mzdou ve stejné hodnotě.

„Pro náš systém zaměstnaneckého odměňování je nesmírně důležité mít mzdu a k ní i nepeněžní benefity. Profilujeme se tak mezi dalšími zaměstnavateli na trhu práce,“ komentuje dopady zavedení neúčelového paušálu Kamila Fojtíčková, personální ředitelka KDK Automotive Czech s.r.o. „Pokud místo benefitů zavedeme finanční paušály, tak jediným nástrojem odměňování zůstanou peníze, čímž se výrazně omezí možnosti naší HR politiky. Zaměstnavatel musí mít možnost dávat zaměstnancům něco navíc.“

Limitovaný motivační efekt paušálu

Přidání mzdy je motivační první tři měsíce, pak už ho člověk nevnímá, ale oběd v zaměstnanecké jídelně je něco navíc, s čím se zaměstnanec potká každý den. Nakonec i se stravenkou zaměstnanec platí několikrát do týdne, a navíc si na ni často přispívá 45 %, takže má opticky téměř dvojnásobnou hodnotu, než je skutečná investice zaměstnavatele. Existuje řada dalších benefitů nad rámec mzdy – někteří zaměstnavatelé podporují sportovní aktivity zaměstnanců, jiní speciální zdravotní prohlídky.


„Neúčelový finanční paušál nemá žádný motivační charakter. Pro zaměstnance se stane součástí mzdy a po krátkém čase už nebude jeho existenci ani registrovat. Jakmile se bude zaměstnancům objevovat ve mzdě neúčelový finanční paušál, začnou ho brát jako nárokovou složku a to je pro zaměstnavatele velmi nebezpečné,“ říká Ingrid Šimetková jednatelka společnosti INGE Opava.

Paušál jako cesta k likvidaci benefitů

Otázkou tedy je, zda opravdu chceme systém benefitů zlikvidovat a o přízeň zaměstnanců bojovat pouze výší mzdy. Neúčelový paušál nebude mít v daňově soustavě žádný smysl a bude velmi snadné a i logické ho zrušit. Jenže to nastane ve chvíli, kdy zaměstnavatelé už nebudou žádné klasické nepeněžní benefity poskytovat.. Takže ve finále na to doplatí právě zaměstnanci, kterým nezbyde ani paušál, ani benefity.


0 komentář