• šéfredaktor

Kam zamíří stravenkový byznys? Vydáme se ve stopách Maďarska?

Autor: Jan Ferenc


Česká pošta má začít vydávat stravenky, podobně jako soukromé firmy. Ty se kupodivu ani moc nebouří. Zaprvé není proti čemu – pošta je sice státní, ale může podnikat, v čem chce. Zadruhé je tu otázka, zda se svým záměrem uspěje.

Na první pohled to vypadá jednoduše. Tisknete kdeco, tak proč ne stravenky? Protože poboček máte jako máku, nebudou mít hospody problém, kde proměňovat papírky za peníze. A jste velcí, takže díky úsporám z rozsahu můžete být i levnější. Jen vlastních zaměstnanců má Česká pošta skoro 29 tisíc, je čtvrtým největším zaměstnavatelem v zemi.

Jenže: pro hospodského, který začne stravenky přijímat, to znamená další místo, kam s nimi pak musí zajít. Není divu, že i když je u nás stravenkových společností víc, na většině restaurací najdete loga maximálně tří z nich. Alternativou je placení stravenkovou kartou. Nejen velké firmy jako Edenred, Sodexo či UP už je dávno zavedly. Pošta ale zatím žádné karty nevydává. Začala by teď, nebo by hledala partnera? Mezitím svět kráčí dál. Očekává se nástup plánovaného stravovacího paušálu.

Pošta si vzala za vzor Lidl. Má být stejně jako on levnější, pro zaměstnavatele zdarma. Ale ani Lidl zatím se stravenkami díru do světa neudělal. V nedalekém Maďarsku to Viktor Orbán před lety vyřešil tak, že klientům státního emitenta stravenek poskytl vyšší daňové výhody než ostatním.

Něčeho podobného se u nás nebojím. Vláda Andreje Babiše není vládou orbánovskou a do podobných excesů má daleko (Maďary to pak stálo velké odškodnění, které museli privátním společnostem vyplatit). Spíš se obávám, že z velkolepého plánu zbudou nakonec třísky. Nebo že to bude drhnout jako začátky datových schránek.

A hlavně, aby to jako v Maďarsku nedopadlo s celou podporou stravování. Tam se totiž po oné blamáži a následném zavedení stravovacího paušálu, podobného, jako plánuje i zdejší kabinet, celý systém podpory stravování prostě rozpadl. A nakonec stát zrušil i ten paušál. Takže dnes Maďaři nemají ani dotované jídelny a kantýny, ani stravenky, ani paušál. Prostě politici došli k názoru, že lidi nepoužívají peníze na stravu při zaměstnání. Zato zaměstnavatelé využívají daňových výhod k daňové optimalizaci.

Za dveřmi možná už číhá ekonomická recese. Poznamená to i státní finance a sáhnout na ničím nepodmíněnou daňovou výjimku může být lákavé. Zvlášť když třeba bude u kormidla někdo jiný, než kdo paušál a angažmá České pošty vymyslel.

0 komentář